A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Švýcarsko - Průvodce

Jak do Švýcarska Doprava ve Švýcarsku (Vlakem Autem Autobusem Lodí Lanovkou Letadlem)

Jak do Švýcarska?

Do Švýcarska se dostanete autem, autobusem, vlakem či letadlem.
* Autem se nejlépe do Švýcarska dostanete přes Německo. Záleží to ale na tom, do které části směřujete. Nejobvyklejší cesta vede z Prahy přes Plzeň, Rozvadov, Norimberk, Stuttgart, Karlsruhe do Basileje, Bernu atd., nebo přes Mnichov, Bregenz do východní části země. * Komu vyhovuje cesta vlakem, má možnost jet denními i nočními spoji a může zvolit i mezi lehátkovými a lůžkovými vozy. * Letadla létají z Prahy do Ženevy, Curychu, Lugana a Basileje.

Jak jezdit ve Švýcarsku?

Pro dopravu ve Švýcarsku se určitě vyplatí koupit si Swiss Pass, Swiss Flexi Pass nebo Swiss Card – slouží jako předplatné švýcarského dopravního systému, které použijete ve vlaku, ve všech prostředcích městské hromadné dopravy ve 37 švýcarských městech, na 170 lodích plujících po jezerech i ve žlutých poštovních autobusech.

Platí i na vyhlídkové jízdy vlakem jako je Glacier Express, Bernina Express atd. Swiss Pass ušetří peníze, protože jednotlivé jízdenky jsou poměrně drahé, a starosti spojené s obstaráváním jednotlivých jízdenek.

Swiss Pass Vám poslouží i jako Swiss Museum Pass, který nabízí volný vstup do více než 400 muzeí v celé zemi.

I když ale máte Swiss Pass, nevyhnete se někdy nutné rezervaci místa. Na většině lanovek dostanete s tímto průkazem 50% slevu. Prodává se na 4, 8, 15 a 22 dnů nebo na 1 měsíc.

Swiss Flexi Pass je vhodný pro ty, kteří chtějí neomezeně cestovat jen některé dny, ne tedy v několika po sobě jdoucích dnech. Můžete si zvolit 3, 4, 5, 6 nebo 8 dnů. Mezi prvním a posledním dnem platnosti můžete užívat 50% slevy na další cesty vlakem, autobusem, lodí, horskou železnicí nebo lanovkou.

Pokud kupujete Swiss Pass nebo Swiss Flexi Pass pro 2 osoby a více, dostanete 15% slevu, ale musíte po celou dobu jezdit spolu - Swiss Saver (Flexi) Pass.

Mladí cestovatelé do 26 let využijí Youth Pass. Dostanete 25% slevu z normální ceny Swiss Pasu. Děti do 16 let mohou cestovat v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, který je držitelem platné jízdenky švýcarského dopravního systému, v celé síti zdarma!

Swiss Transfer Ticket Vám umožní cestu od hranice nebo z letiště do místa pobytu a zpět. Podobné služby nabízí i Swiss Card, s kterou navíc obdržíte 50% slevu na další cesty vlakem, autobusem, lodí, horskou železnicí nebo lanovkou.

Existuje také Tell-Pass pro region centrálního Švýcarska. Platí na 2 nebo 5 dní a zajet můžete do Interlakenu, na Pilatus, na Rigi…Tiket platí na loď, horské dráhy (lanovky, zubačky…) a autobus. Získáte slevu při nákupu suvenýrů, při vstupu do sportovních a rekreačních zařízení nebo slevu při konzumaci v restauracích na vrcholech hor. Zakoupit ho můžete u železničních a lodních přepážek a v turistických kancelářích centrálního Švýcarska.

Vlakem

Švýcarské vlaky představují ideál veřejné dopravy. Hlavní prioritou je přesná návaznost a žádné zpoždění. I pokud vlak přijíždějící ze zahraničí nabere zpoždění, je nasazen v hraniční stanici jiný vlak, který ten zpožděný nahradí. První dvoukilometrová trať byla postavena roku 1844 v Basileji a od té doby se trať rozrostla až na cca 3 tisíce km, které spravují Švýcarské spolkové dráhy.

Vlaky využívají jak turisté, tak místní obyvatelé. Ušetří jim to spoustu času a starostí s parkováním, je to čisté, spolehlivé, rychlé, výhodné a hlavně dostanou se do některých měst a oblastí, kam je vjezd aut zakázán kvůli ochraně životního prostředí.
Nezapomenutelným zážitkem je jízda jedním z vyhlídkových Expresů, které železniční doprava nabízí. Vagóny poskytují překrásné výhledy díky velkým oknům; občerstvit se můžete v jídelních vozech, často jsou předkládány krajové speciality. Místo ve vlaku je třeba si zarezervovat. Mezi nejkrásnější panoramatické železniční trasy patří:

* Glacier Express Zermatt – Brig – Andrematt – Chur – Davos / St. Moritz
Jízda trvá přes 7 hodin, vede přes 291 mostů a 91 tunely. * Bernina Express
Chur – St. Moritz – Berninapass – Poschiavo – Tirano (- Lugano)
Vlak přejíždí slavný kamenný Landwasserviadukt, který vede obloukem trať přímo do skály. Dalším zážitkem je cesta z horského sedla, kdy vlak klesá ostrými serpentinami do údolí řeky Poschiavo.

* Heidi Express
Landquart – Davos – Berninapass – Tirano
Trasa je dlouhá 145 km a vede skrz horský kanton Graubünden, krajina, kterou milovala knižní hrdinka z tohoto kraje, Heidi.

* Golden Pass Line
Luzern – Brünig Panoramic Express – Interlaken – Zweisimmen – Golden Pass Panoramic – Montreux - Genf
Vlak Vás odveze z centrálního Švýcarska až k Ženevskému jezeru. * Wilhelm Tell Express
Luzern – Vierwaldstättersee – Flüelen – St. Gotthard – Bellinzona – Lugano
Dostanete se z německy mluvící části až do italsky mluvícího Tessina. Cestou si můžete taky vyzkoušet nostalgickou plavbu starobylým kolesovým parníkem.

* Lötschberg Centovalli Express
Bern – Lötschberg – Domodossola – Centovalli – Locarno
Svezete se z Bernu až do subtropické vegetace u jezera Lago Maggiore. Trasa nese název po jednom z nejvýše položených železničních tunelů v Evropě, Lötschberg. Nezapomeňte si vzít na tuto cestu platný cestovní doklad, protože část trasy vede Itálií. * Palm Express
St. Moritz – Lugano
Touto trasou Vás proveze poštovní autobus, který projíždí nádhernou krajinou Oberengadinu. Nezapomeňte přibalit cestovní doklad s sebou.

* Voralpen Express
Romanshorn – St. Gallen – Rapperswil – Arth-Goldau – Luzern
Tento vlak nabízí perfektní spojení mezi Bodamským jezerem a Vierwaldstättersee.

* Allalin Express
Bern / Interlaken – Lötschberg – Brig – Saas Fee
Z Bernu se dostanete přímo do centra švýcarských hor. Cílem je letovisko a středisko zimních sportů kantonu Wallis, Saas Fee. Ze Saas Fee se lze dostat do známé turistické atrakce na hoře Allalin – otáčivé restaurace.

* Swiss Chocolate Train
Montreux – Gruyéres – Broc a zpět
Tento vlak povozuje Golden Pass Services a tradiční výrobce čokolády Cailler – Nestlé. Povezete se moderním panoramatickým nebo renovovaným historickým vagonem Belle Epoque Pullman-Wagen z roku 1915.

* Sankt Bernhard Express
Martigny – Orsiéres – Grand St. Bernhard
Vlak Vás proveze údolím Val De Dranse do Orsiéres, kde budete pokračovat autobusem k horské chatě na průsmyku St. Bernhard

* Mont Blanc Express
Martigny – Chátelard Frontiére - Chamonix
Projedete divokou soutěskou Trientschlucht a vlak Vás vyveze do ohromujících výšek. Vychutnáte si výhledy na ledovce Mont Blancu.

* Romantic Route Express
Andermatt – Furkapass – Gletsch – Grimselpass – Meiringen – Grosse Scheidegg – Grindelwald ( Realp – Gletsch: Varianta Furka Dampfbahn )
Poštovním autobusem dojedete až do kantonu Wallis. Druhá varianta nabízí pokračovat parním vláčkem Furka Dampfbahn do vesnice Gletsch.

* Engadin Star
Landquart – Vereina – St. Moritz / St. Moritz - Albula – Chur
Vlak Vás seznámí s celým kantonem Graubünden.

Autem

Jízda autem je ve Švýcarsku bezpečná a snadná. Perfektně i v zimě upravované silnice si razí v horách cestu nespočetným množstvím tunelů.

Maximální rychlost v obcích je 50 km/h, mimo obce 80 km/h, na dálnici 120 km/h. Bezpečnostní pásy jsou povinné!

Dálnice a silnice 1. třídy podléhají poplatkům. Dálniční známka platí od 1.12. do 31.1. přespříštího roku. Průjezd tunely je bezplatný. Výjimku však tvoří hraniční tunely Mont Blanc a Grand San Bernardo.

Některé průsmyky jsou od poloviny listopadu do poloviny května uzavřeny, ale většinu nahrazují celoročně otevřené tunely. Jedná se např. o průsmyk Albula, San Bernardino, St. Gotthard, Grosser St. Bernhard, Furka, Grimsel, Klausen, Lukmanier, Nufenen, Oberalp, Splügen, Susten a Umbrail. Jejich průjezdnost zjistíte na www.strasseninfo.ch.

V zimě je pohodlné při cestě do Wallisu využít tunel pro autovlak Lötschberg.

Auto si můžete ve Švýcarsku i půjčit.

Autobusem

Městská hromadná doprava je tvořena autobusy, trolejbusy a tramvajemi. Lístek koupíte buď v automatu nebo u řidiče. Pokud budete městem hodně cestovat, vyplatí se koupit si celodenní jízdenku, platnou po 24 hodin. Ty seženete i v trafikách a novinových stáncích.

Kromě městské hromadné dopravy je možné využít i pravidelné spoje žlutých poštovních autobusů, které vozí poštu i lidi. Bezplatně si můžete předem zarezervovat místo.

Lodí

Lodní doprava je výborně organizovaná. Nabízí vyhlídkové plavby, ale i Vás přepraví z místa na místo, kam právě potřebujete. Téměř 170 lodí pravidelně pluje po více jak 20 trasách po celé zemi.
Mapy a jízdní řády seženete především v místních turistických kancelářích.

Lanovkou

Pro ty, kteří nechtějí šlapat pěšky k vyhlídkovým horským chatám a na místa, která nabízejí nezapomenutelné výhledy do okolí, nebo pro lyžaře a snowboardisty v zimě slouží lanovky.

Jedna zajímavá lanovka Rotair, která připomíná vesmírnou loď, Vás vyveze ze zimního turistického střediska Titlis na Andělskou horu. Kabina díky své rotaci nabízí výhledy na panorama hor ze všech stran. Aerodynamický tvar kabiny umožňuje jízdu i v horších větrných podmínkách.

Letadlem

Mezinárodní letiště jsou Basel-Mulhouse, Zürich-Kloten a Genf-Cointrin.

Pro vnitrostátní provoz slouží letiště v Basileji, Bernu, Ženevě, Zürichu, Luganu, Sionu a Samedanu.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA