A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Švýcarsko - Průvodce

Abecední seznam popsaných měst:

Klikněte na název města a dostanete se na stránku s jeho popisem.

* Appenzell * Basilej (Basel) * Bellinzona * Bern * Brig * Curych (Zürich) * Chur * Davos * Fribourg * Interlaken * Lausanne * Lugano * Luzern * Montreux * Neuchatel -- Neuenburg * Schaffhausen * Sion * Solothurn * St. Gallen * St. Moritz * Winterthur * Zermatt * Ženeva (Genf)

Méně známá města jsem se rozhodla popsat přímo na této stránce a jsou níže. Ostatní jsou na samostatné stránce.

Appenzell

Malé městečko Appenzell, hlavní město jednoho z nejmenších kantonů, je tvořeno dřevěnými domečky vyzdobenými barevnými malbami a hlavně krámky se suvenýry, které se snaží upoutat pozornost turistů zbožím, jako jsou appenzellské ruční výšivky, kravské zvonce nebo sýry.

Sednout si můžete do kavárny na náměstí Landsgemeindeplatz, kde se každoročně v dubnu shromáždí občané a zvednutím ruky volí místní úředníky a zákony.

Bellinzona

Bellinzona je hlavním městem italsky mluvícího kantonu Ticino a hlídá cestu k průsmykům St. Gotthard, St. Bernardino a Lukmanier.

Uličky vybízejí k příjemné procházce mezi barevnými domky a kostely. Impozantní hradby s cimbuřím dávají městu starobylou atmosféru.

Nad městem se tyčí tři hrady. Nejstarší je Castel Grande. Mladší Castello di Montebello pochází z 13. až 15. století a vystavují se zde exponáty z archeologických vykopávek v Ticinu. Nejvýše položený hrad Castello di Sasso Corbaro se pyšní i nejkratší dobou trvání své stavby – byl postaven za pouhých šest měsíců. Z hradu je vidět až na Lago Maggiore.

Brig

V Brigu můžete navštívit hrad Stockalper. Už zdálky láká turisty svými vyčnívajícími kupolemi. V době stavby byl hrad největším soukromým domem ve Švýcarsku. Patřil baronu Kasparu Jodoku von Stockalperovi, který velké nádvoří hradu využíval jako skladiště pro svou speditérskou firmu.

V blízkosti hradu najdete i jednoduchý farní kostel, v jehož útrobách kontrastuje bílý oltář s černým stropem.

Nezapomeňte navštívit i Muzeum papežské gardy.

Chur

Chur představuje bránu kantonu Graubünden a také významnou obchodní křižovatku.

Nachází se zde středověký komplex biskupského dvora a katedrála. Za povšimnutí také stojí církevní poklad v Dómském muzeu nebo starý kostel St. Luzi s kryptou z 8. století. Můžete také navštívit Graubündenské přírodopisné muzeum nebo Umělecké muzeum.

Určitě stojí za to patnáctiminutová cesta autem z města do vesničky Maienfeld, kde se vyrábí v kraji nejlepší suché červené víno.

Lugano

Město Lugano leží u stejnojmenného jezera mezi horami Monte Bré (925 m) a San Salvatore (912 m), kam Vás vyveze lanovka. Je největším městem kantonu Ticino, který sousedí s Itálií, a proto se zde hodně mluví italsky.

Díky mírnému slunnému podnebí se zde daří subtropické vegetaci.

Nad městem se vypíná katedrála San Lorenzo. Městské muzeum najdete ve Ville Cianni v parku Civico. Díla tessinských malířu jsou vystavena v Kantonálním muzeu umění.

Projděte se po nábřeží lemovaném hotely, bankami a úřady. Po jezeře se můžete projet na vyhlídkových člunech a jachtách nebo nasedněte do poštovního autobusu Palm Express a nechte se z Lugana zavést až do St. Moritz.

Montreux

Palmami osázené Montreux se nachází na Vaudské riviéře Ženevského jezera.

Město je plné překrásných hotelů. V jednom z nich se rozhodl spisovatel Vladimír Nabokov žít natrvalo. Na břehu jezera stojí také první kasino ve Švýcarsku.

Na kopci dále od jezera se rozkládá historické jádro města s kamennými domy, ozdobenými balkony z tepaného železa.

Koná se zde jeden z nevýznamnějších jazzových festivalů na světě.

Neuchatel -- Neuenburg

Neuchatel leží na břehu stejnojmenného největšího jezera, které patří celou svou plochou Švýcarsku. Na Neuchatelském jezeře se plaví výletní parníky do jezera Biel na severu a do Murtenu na východě. Město je výzkumným střediskem hodinářského průmyslu.

Historie osídlení této oblasti se vztahuje už k době kamenné. Nálezy z doby kamenné a z období Keltů vystavuje archeologické muzeum. Umělecké a historické muzeum Vám naopak nabídne díla švýcarských umělců z 15. až 20. století.

Zámek, jehož nejstarší části pocházejí z 12. století, sloužil jako sídlo Neuchatelských hrabat. Byl však několikrát přestavován a změnám se nevyhnul ani klášterní kostel Collégiale. Nachází se tu nejvýznamnější švýcarský gotický náhrobek – náhrobek neuchatelských hrabat s patnácti sochami.

Ve Starém městě nevynechejte originální krytou tržnici Maison des Halles z roku 1575.

Sion

Sion je správním střediskem dvojjazyčného kantonu Wallis. Mluví se tu francouzsky a německy. Je to i centrum švýcarského vinařství. Vyrobí se zde více jak třetina z ročních 150 milionů litrů vína.

Nad městem ční dva kopce – jeden se jmenuje Tourbillon a pyšní se troskami biskupského hradu ze 13. století. Na druhém kopci Valére stojí chrám, ve kterém se dochovaly varhany z přelomu 14. a 15. století. Díky tomuto nejstaršímu hrajícímu nástroji svého druhu na světě se pořádá v Sionu hudební festival; scházejí se nejlepší světoví interpreti, aby zahráli na tento ojedinělý nástroj.

Mezi kopečky najdete Kantonální muzeum krásných umění nebo Kantonální muzeum archeologie. Zaujme Vás i radnice ze 17. století s narůžovělou fasádou.

Solothurn

Solothurn leží ve stejnojmenném kantonu na západě Švýcarska.

Dominantou města je katedrála sv. Ursena z 18. století. V centru města najdete věž s astronomickými hodinami, radnici, zbrojnici s vojenskými exponáty nebo jezuitský kostel. Každé náměstí má svoji historickou kašnu a ulice lemují domy s převislými střechami.

Navštívit také můžete historické nebo umělecké muzeum.

St. Gallen

St.Gallen je známé jako univerzitní město. Nachází se u výběžku Appenzellských Alp.

Název města vznikl od jména irského mnicha Galla, z jehož poustevny vznikl klášter. Dnes můžete navštívit klášterní kostel a opatskou knihovnu v západním křídle klášterního komplexu; uchovává přes 100 000 svazků, mezi nimiž je zajímavý např. karolinský plán kláštera z roku 820.

Textilní muzeum Vám napoví, proč je St. Gallen považován i za hlavní město švýcarského textilního průmyslu.

St. Moritz

Svatý Mořic je vyhlášeným luxusním vysokohorským turistickým střediskem ležícím uprostřed hor u jezera. Konaly se zde i dvě zimní olympiády (1928 a 1948), což jen dokazuje, že volba toho městečka jako místo pro zimní dovolenou je naprosto ideální.

Každoročně se zde konají zimní koňské dostihy.

V zimě sem přijíždějí turisté sjíždět sjezdovky a poznávat krajinu na běžkách. Nejoblíbenějším lyžařským vrcholkem je Piz Nair (3057 m). Můžete si i vyzkoušet jízdu na bobové dráze. V létě zde šlápněte do pedálů nebo udělejte horskou túru či jen lehký výlet po perfektně značených turistických trasách.

Ve čtvrti Bad nechte tělo odpočívat v moderním lázeňském centru. Vzhled historického jádra města Dorf je už trochu poškozené betonovými moderními hotely, ale ještě zde najdete „šikmou věž“ zbořeného kostela sv. Mauricia nebo Engadinské muzeum s panskými interiéry z 16. až 19. století.

Winterthur

Winterthur je menší průmyslové město; po dlouhou dobu žilo jen ve stínu velkého Zürichu.

V centru se zachovalo mnoho budov z 16. až 18. století. Místní průmyslník Oskar Reinhart zde v rámci svého koníčku nashromáždil velké množství uměleckých děl, která po své smrti odkázal národu. Většinu sbírky si prohlédnete v budově Nadace Oskara Reinharta. Zbytek děl vystavuje budova Am Römerholz, kde Reinhart žil.

Na předměstí Oberwinterthur stojí muzeum Technorama s nejrůznějšími technickými vymoženostmi.

Poslední editace textu: 24.3.2011 14:22
Další informace
REKLAMA