A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Švýcarsko - Průvodce

Věděli jste, že … ? Zajímavosti o Švýcarsku.

- Od severu na jih měří Švýcarsko 250 km, což je 3 hodiny jízdy autem nebo 4 hodiny vlakem. Ze západu na východ je to 350 km a cestou se úřední jazyk se může změnit až 4x.

- Nejnižší bod je Ascona (196 m n. m.). Rostou zde palmy a panuje zde středomořské klima. Nejvyšší bod je Dufourspitze masivu Monte Rosa ve výšce 4634 m a má arktické klima. Obě tato místa jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálena pouhých 70 km.

- Ve Staldenu prší tak málo jako ve stepi (52 cm za rok) a o 40 km dál v průsmyku Monte Moro je to 400 cm.

- V zemi najdete více jak 1500 jezer.

- 2/3 země jsou hory, led, skály, les a alpské pastviny a žije zde jen 11% obyvatel.

- Na 2,8 milionů domácností připadá 2,8 milionů automobilů.

- V nejhustěji osídlené oblasti Švýcarska Mittelland (450 obyv./km²) je zároveň nejhustší síť silnic v Evropě.

- Za posledních 560 let zmizel každou vteřinu 1 m² půdy pod betonem, kamenem a umělou hmotou. Tři čtvrtiny potoků byly zastavěny, 90% bažin bylo vysušeno.

- Ve Švýcarsku je 100 hor nad 4000 m a 1800 ledovců.

- Švýcarsko je zemí, kde je autostop povolen všude kromě dálnic. Není to zde nic neobvyklého, naopak se vždy najde dobrý člověk, který Vás sveze kam potřebujete, nebo Vás aspoň místu přiblíží.

- Přibližné ceny: 400 g čokolády – 5 CHF; 100 g sýru – 2,7 CHF; káva v restauraci – 6 CHF; oběd ve výletní restauraci – 25 CHF; pohled – 1 CHF; známka 1,2 CHF

- Na seznamu UNESCO má Švýcarsko zapsáno 6 památek:
1) Staré město v Bernu (1983)
2) Klášterní areál St. Gallen (1983)
3) Benediktinský klášter St. Johann v Müstair (1983)
4) Hrady Castel Grande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro v Bellinzoně (2000)
5) Aletšský ledovec (2001) – 87 km², 25 km dlouhý, pohybuje se rychlostí 10 až 200 m za rok; Aletšský les – jehličnatý - rarita ve výšce 2000 m n. m.
6) Monte San Giorgio (2003)

- Spropitné bylo ve švýcarských hotelích a restauracích oficiálně zrušeno – je zahrnuto v ceně. Pokud ale jste s obsluhou velmi spokojeni, můžete pár mincí přidat. Nosičům se spropitné dává, většinou 1 až 2 CHF. V taxíkách bývá nápis, že spropitné je zahrnuto v ceně. Pokud ne, přidejte 10 a 15% jízdného.

- Guardina Svizzera Pontificia je stočlenná stráž, která od roku 1505 hlídá Papeže v Římě. Tvoří ji výhradně rodilí Švýcaři. Musí doložit rodiště, být katolíky, svobodní a dosahovat výšky 174 cm.

- Pošty jsou označeny PTT – Post, Telegraf, Telefon.

- Pokud dostanete chuť si zahoubařit, respektujte přírodu a nevyrážejte do lesa prvních deset dnů v každém měsíci. Lidé zde nechávají podhoubí čas a klid na regeneraci.

- Švýcarsko navštěvují i tzv. turisté smrti, ale nekupují si zpáteční jízdenku. Existuje zde organizace Dignitas, která má v Curychu byty, kde klienti dostanou smrtelnou dávku barbiturátů. Je podmínkou, aby ji sami užili, takže jde o sebevraždu. Eutanazie, kdy nemocného na jeho požádání usmrtí lékař, je v této zemi nelegální. Organizace pomáhá důstojně zemřít lidem, kteří chtějí být např. ušetřeni strašných bolestí a utrpení. Švýcarský lékař stanoví, zda je pacient skutečně nevyléčitelně nemocný.

- Nejpříkřejší zubačka na světě Pilatusbahn vede na horu Pilatus a je v provozu od roku 1889. Její sklon je místy až 48%.

- Nejstarší zubačka vede z Vitznau na Rigi a byla postavena v roce 1871. Rigi je také jedna z prvních hor, které byly zpřístupněny. V roce 1875 zpřístupnili Švýcaři horu z druhé strany dráhou Arth-Rigi-Bahn z Goldau.

- Na Rigi vznikl první horský hostinec ve Švýcarsku.

- Švýcarsko je druhým největším výrobcem hodinek na světě.

- Müsli má původ ve Švýcarsku. Tato zdravá pochoutka vznikla pod rukama švýcarského lékaře Birchera Bennera, když se pokoušel podpořit zdravou výživu. Skládá se z ovesných vloček, mléka, jogurtu, lískových a vlašských oříšků, nastrouhaného jablka a sezónního ovoce.

- V německy mluvící oblasti hovoří Švýcaři němčinou zvanou Schwyzer Dütsch, která se od spisovné němčiny částečně liší. Každý Švýcar ale ovládá spisovnou němčinu – Hochdeutsch – naučí se ji ve škole. Mezi sebou mluví i četnými allemanskými dialekty.

- První krámek s cigaretami Davidoff byl otevřen v Ženevě. Podnikatel Davidoff přišel s rodinou z Ruska do Švýcarska a usídlil se právě v Ženevě, kde si otevřel obchod s cigaretami. Kuřivo zde nakupoval i Lenin, ale nikdy za své objednávky neplatil. Jeho dluhy jsou dodnes k vidění v Davidoffových knihách. Syn Zino Davidoff dodnes nechává vyrábět doutníky ručně v Dominikánské republice.

- Literární hrdinkou švýcarských Alp se stala díky spisovatelce Johanně Spyriové Heidi z knížek „Léta učení a putování Heidi“ a „Heidi umí využít, co se naučila“.

- Švýcarské vlaky jsou nejpřesnější a patří k nejčistším na světě.

- V městečku Vevey žil a je pohřben Charles Chaplin.

- Mezi švýcarské vynálezy patří instantní káva Nescafé, stolička na dojení, sýry v krabičkách, obrazovka na bázi tekoucích krystalů, která ruší závislost na připojení k síti nebo suchý zip, který poprvé vyzkoušeli američtí kosmonauti.

- Diogenes je známé švýcarské nakladatelství vydávající beletrii a známým ho udělal curyšský nakladatel Daniel Keel. Jeho největší úspěch byl objev spisovatele Patricka Süskinda a jeho román Parfém, který se stal světovým bestsellerem.

- Typickou ozdobou švýcarských krav jsou kravské zvonce nejrůznějších velikostí. Krásný zvonivý zvuk byl jedním obyvatelem ale zažalován jako rušivý a žaloba se dostala až k Nejvyššímu soudu. Rozsudek však pouze doporučil, aby velikost zvonce nepřekračovala „osmičku“.

- Branná povinnost se týká všech schopných mužů od 20 do 50 let. Muži absolvují základní vojenskou službu i pravidelná cvičení. Zbraně si mohou uchovávat doma a mají možnost se účastnit střeleckých soutěží bez zvláštního povolení na zbraň.

- Julius Michael Johannes Maggi, který vynalezl koření Maggi z bílkovin burských oříšků, kukuřice a pšenice, se narodil roku 1846 ve Švýcarsku.

- Nejvýše položená železniční stanice v Evropě se nachází ve výšce 3454m n.m. v sedle mezi štíty Mönch a Jungfrau. Železnice spojuje tuto stanici s vrcholem Kleine Scheidegg (2061 m) už od roku 1912. Vlak projíždí tunelem vybudovaným v hoře Eiger, uvnitř hory se zatočí a vynoří se v sedle Jungfraujoch.

- Nejvyšší dovolená sázka v ruletě v kasinech je 5 CHF.

- Švýcarska patří k průkopníkům turistiky. Turisté z ciziny ročně zemi přinesou kolem 11 miliard CHF. Podle příjmů je tento stát dnes mezi prvními 15ti zeměmi světa, co se týče příjmu z cestovního ruchu.

- V horských oblastech žije z cestovního ruchu každá třetí osoba.

- Švýcarsko se nazývá „vodní zámek Evropy“ – je zde 6% evropských zásob sladké vody.

- Probíhá zde hlavní evropské rozvodí. Rhein (Rýn) protéká Bodamským jezerem a vodu z 68% švýcarského území stahuje do Severního moře. Rhone teče Ženevským jezerem a voda z 28% území tak teče do Středozemního moře. Řeka Inn ze 4% území vtéká do Dunaje a ten potom do Černého moře.

- Nejstarší národní park je Schweizer Nationalpark; založený byl roku 1914. Rozkládá se na území Engadin a kantonu Graubünden.

- Nejdelší horskou dráhou je zubačka z Montreux do Rochers de Naye a měří 10,4 km.

- Ve Švýcarsku existují tunely – Autoverladung, kde jsou auta přepravována na vlakové plošině. Chrání si tak životní prostředí před škodlivými výfukovými výpary.

- Nejnavštěvovanějším muzeem země je Švýcarské dopravní muzeum v Luzernu. Tisíce exponátů je vystaveno na 24 000 m².

- Zajímavou událostí je vyhánění a shánění dobytka z pastvy. Krávy jsou ozdobeny květinami a zvonci. První jde pasák koz Ziegenbub s červenou čapkou Deckli, za ním pasák krav Meistersen s černým placatým kloboukem, potom následuje nejlepší dojnice Schellkühe a ostatní dobytek. Poslední jde čeledín s mladým dobytkem.

- Švýcarský národní hudební nástroj je alpský roh (Alphorn). Už v době kamenné se troubilo na zvířecí rohy, ve středověku na kovový roh. Alphorn je ze dřeva a připomíná zvuk pozounu. Jeho délka se pohybuje okolo tří metrů a nemá žádnou pohyblivou součást, nelze proto tedy zahrát více tónů. V koncertní síni roh nedocílí dlouhý přirozený dozvuk, potřebuje alpské údolí, aby přirozený zvuk rohu zazněl tak, jak má. Při lidových slavnostech hrají alpské rohy s harmonikou a houslemi. Existuje i festival sólových alpských rohů. Továrna na rohy Alphornau Stocker má sídlo v Luzernu a vyrábí je ze tří částí, aby se daly lépe transportovat. Výroba jednoho rohu trvá zhruba 1 den. Dříve se vyráběly ze stromů ohnutých pod tíhou sněhu. Dnes se rozpůlí jedlové nebo smrkové dřevo, vydlabe se, aby stěny byly všude asi 8 mm tenké, a slepí se. Alpský roh Vás bude stát kolem 25 000 švýcarských franků.

- Sněhu, který napájí vodní elektrárny, říkají ve Švýcarsku „bílé uhlí“.

- Nejstarší švýcarské město je Chur.

- 1. továrna na výrobu čokolády byla založena v roce 1819 u Vevey.

- Červený kříž vznikl na popud ženevského rodáka Henriho Dunanta. Ten se během obchodní cesty připletl 24.6.1859 k bitvě u Solferina, kde po jediném dni leželo na válečném poli 40 000 raněných. Tento otřesný zážitek ho vyburcoval k usilování o založení organizace na pomoc obětem války. V roce 1863 vznikl Mezinárodní výbor červeného kříže. Symbolem se stala švýcarská vlajka v obrácených barvách.

Po rusko – turecké válce (1875 – 1878) Turci požádali, aby byl kříž nahrazen půlměsícem.

Mezi světovými válkami se organizace začala zaměřovat i na poskytování sociálních služeb a záchranu lidí při přírodních katastrofách.

Dnes Vám historii připomene Muzeum Mezinárodního červeného kříže a Červeného půlměsíce v Ženevě, které bylo založeno roku 1988. Najdete zde i předměty a dokumenty z prvních akcí. Zeď času zobrazuje časový přehled všech větších akcí. Aktivity jsou dokumentovány i filmovými záběry a fotkami.

- První hodinky do Švýcarska přivezl koňský obchodník z Londýna v roce 1679. Brzy ale přestaly jít a to byl impuls k prvním pokusům o výrobu hodinek.

- Volební právo mají lidé nad 20 let. Ženy mohou volit od roku 1971.

- Největší alpský ledovec je Aletschgletscher; dlouhý 25 km.

- Nejvyšší betonová přehradní zeď Evropy a jedna z nejvyšších světa je 285 m vysoká zeď nádrže Grande Dixence s kapacitou 400 milionů m³.

- V současné době se buduje nejdelší tunel světa o délce 57 km. Tato součást alpské železnice bude mít železniční stanici Porta Alpina v nitru Gotthardského masivu. Výtah u Sedrunu v 800 metrů hluboké šachtě má ročně přepravit k podzemní stanici přes 50 000 turistů. Od roku 2016 bude tunelem pendlovat 250 vlaků denně. Zkrátí se tak cesta z Zürichu do Milana na 2 hodiny a 40 minut. - Poslední ozubená parní železnice ve Švýcarsku, která je dosud v provozu, se nachází mezi Brienzem a Brienzer Rothornem u Brienzersee.

- Největší evropský vodopád je Rheinfall v Schaffhausenu.

ledovce
ledovce

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA